5 pytań, które musisz sobie zadać przed zakupem notebooka

Zakup drogiego sprzętu komputerowego powinien być dokładnie przemyślany. Komputer stacjonarny lub laptop musi nam służyć długo i spełniać nasze wszystkie wymagania.

Wybór sprzętu komputerowego na rynku jest ogromny. Możemy wybierać spośród kilkudziesięciu modeli w sklepie i markecie oraz kilkuset wersji różnych marek na portalach aukcyjnych i w sklepach internetowych. Ale przede wszystkim, aby nie zagubić się w tym gąszczu noteboków, koniecznie trzeba wiedzieć, czego się konkretnie szuka. W tym celu, przed zakupem laptopa należy zadać sobie kilka istotnych pytań. Przede wszystkim, kto będzie głównym użytkownikiem sprzętu, do czego będzie on najczęściej wykorzystywany, czy będzie częściej pracował na miejscu, czy raczej będzie przenoszony oraz czy ma to być laptop o bardziej tradycyjnym wyglądzie czy też oryginalniejszym designie. No i ostatnie pytanie – ile zamierzamy na niego wydać? Biorąc pod uwagę odpowiedzi na powyższe pytania, w myślach rysuje się nam już obraz naszego przyszłego notebooka.


Dla dorosłego mężczyzny najważniejszy jest środek laptopa. Natomiast dla kobiety liczy się też jego design (tutaj dobrą reputację mają firmy Toshiba oraz Lenovo). Podobnie jak i dla młodzieży, która zafascynowana jest gadżeciarstwem. Od tego, do czego będzie używany zakupiony laptop, zależy jakie będą urządzenia wewnątrz obudowy. A więc jeśli ma to być sprzęt używany tylko do przeglądania internetu i używania na nim niezaawansowanych programów i pakietu MS Office, to nie musimy wymagać od niego zbyt wysokiej wydajności, a więc możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Ale gdy ktoś zechce zagrać na nim w zaawansowaną nowoczesną grę lub obejrzeć film w HD, to już warto zwrócić uwagę zarówno na szybki procesor, ilość pamięci RAM, szybkość pracy dysku jak i kartę graficzną. Dobre notebooki mają kilkurdzeniowe procesory i nie najgorsze, choć przeważnie zintegrowane karty graficzne. Kiedy zamierzamy przemieszczać się często z laptopem i korzystać z niego w miejscach gdzie niedostępne jest zasilanie, należy poszukać komputera mniejszego, lżejszego, ale o długo trzymającej baterii. Niestety, im mniejszy notebook, tym mniejsza jego wydajność. Jeśli mamy zamiar korzystać z laptopa na świeżym powietrzu, to lepsza będzie matowa matryca.