ASUS ROG – społeczność graczy

Asus series for gamers fot. Asus.com

ASUS nie był wcześniej uważany za producenta, który kieruje swoje produkty do graczy. Zmieniło się to w momencie wprowadzenia na rynek serii ROG. Republic of Gamers, bo tak rozwijany jest ten skrót, to nie tyle zaadresowanie swoich laptopów do ludzi związanych z przemysłem gier komputerowych, ale także stworzenie całej społeczności. Postawiono przed nią bardzo ambitne zadanie. To właśnie czynni gracze rozpoczęli działania nad stworzeniem idealnego komputera przeznaczonego do gier. W porozumieniu z producentem, gracze mieli wpływ na to jak wygląda sprzęt, jak działa oraz jakie ma udogodnienia usprawniające rozgrywkę. W ten sposób laptopy ASUS ROG z miejsca stały się konkurencją dla innych modeli oraz serii laptopów do gier produkowanych przez inne koncerny.

Obudowa

Gracze to jedni z najbardziej wymagających klientów, jeżeli chodzi o wygląd komputerów. Z tego właśnie powodu producenci prześcigają się w nowoczesnych i drapieżnych projektach, których inspirację czerpią z różnych źródeł. Nie inaczej jest z ASUS, którego w serii ROG zainspirowały myśliwce, a w szczególności F-22 Raptor. Komputer został zatem wyposażony w widowiskowy wlot powietrza i podświetlaną światłem LED klawiaturę. Całość prezentuje się bardzo ładnie i adekwatnie do oczekiwań.

Podzespoły i chłodzenie

Specyfikacja techniczna tej serii prezentuje się bardzo okazale. Dowodzeniem zajął się procesor Intel Core i7, który wspierany jest przez całą gamę najlepszych kart graficznych dostępnych na rynku, w tym: GeForce GTX 965M, 970M lub 980M. Producent oferuje do 64 GB pamięci RAM w kościach DDR4. Do tego można wybrać opcję z dyskiem twardym HDD o pojemności nawet do 2 TB lub dysk SSD. Seria ROG przywiązuje dużą wagę do tego, w jaki sposób chłodzony jest cały system komponentów. Producent postawił na różnorodność rozwiązań. W jednym z nich chłodzenie bazuje na komorze parowej. Komory są dwie, jedna dla procesora i druga dla karty graficznej. Stosowanym rozwiązaniem w innych komputerach tej serii jest także system działający na miedzianych radiatorach z ciepłowodami. Należy zwrócić uwagę, że chłodzenie jest wydajne i pracuje bardzo cicho. Na komputerze zostało zainstalowane specjalne oprogramowanie dbające o jakość dźwięku, a także o możliwość dowolnego dopasowania go do indywidualnych potrzeb.

Płynność

Patrząc na laptopy ASUS ROG, wniosek jest jeden – zadanie spełnione. Sprzęt prezentuje się dobrze wizualnie, posiada dobrą specyfikację i co najważniejsze działa płynnie. ASUS oferuje różne rozmiary matryc, nawet do siedemnastu cali. Przeprowadzając testy sprzętu na różnych grach, uzyskiwaliśmy bardzo zadowalające rezultaty. Wszystko działało bez zarzutu, a rozgrywka przebiegała bardzo płynnie. Biorąc pod uwagę test oprogramowania z rodziny PC Mark 8, laptopy ASUS ROG plasowały się zdecydowanie w górnej granicy oczekiwanych wyników. Można zatem zarekomendować ten produkt dla wszystkich, którzy chcą grać w najnowsze tytuły gier dostępnych na rynku.