Bardzo lekka stacja robocza czy bardzo dobry laptop biznesowy? – HP ZBook 15u

HP ma w swojej ofercie laptopów 15-calowych zarówno solidną stację roboczą – HP ZBook 15 G2, jak i dobrze wykonanego notebooka biznesowego – HP EliteBook 850 G2. Gdzieś pomiędzy nimi znajduje się oryginalny model HP ZBook 15u G2. Do którego z pozostałych modeli jest bardziej zbliżony?

Cechy laptopa biznesowego

HP ma w swojej ofercie laptopów 15-calowych zarówno solidną stację roboczą – HP Zbook 15 G2, jak i dobrze wykonanego notebooka biznesowego – HP EliteBook 850 G2 fot. hp.com

W pierwszej chwili wydaje się, że różni się od EliteBooka 850 G2 jedynie kolorem. Faktycznie jest minimalnie cięższy i grubszy, ale różnice te są kosmetyczne. Podobne jak w EliteBooku są też podzespoły: większość procesorów i dysków występuje w obu modelach. Oba też można rozbudować do maksymalnie 16 GB RAM. Identyczny jest układ klawiatury pozbawionej bloku numerycznego, za to charakteryzującej się dobrym skokiem klawiszy i przyjemnym dla oka podświetleniem. Jakość wykonania jest bez zarzutu. HP ZBook 15u G2 jest eleganckim i funkcjonalnym laptopem biznesowym dającym użytkownikowi wszystko to co EliteBook 850 G2.

Rozwiązania dla stacji roboczych

Pod pewnymi względami HP ZBook 15u G2 jest jednak lepszy od EliteBooka i wszystkich pozostałych laptopów biznesowych. Opcjonalnie dostępnym rozwiązaniem jest zastosowanie dysku SSD podpiętego pod szynę PCI (HP Z Turbo Drive), co daje wrażenie natychmiastowej reakcji laptopa na komendy użytkownika. Laptop ma również pół-profesjonalną kartę graficzną AMD FirePro M4170. HP ZBook 15u G2 ma pewne zadatki na stację roboczą, ale jego faktyczne przeznaczenie jest inne.

Kto będzie z niego zadowolony?

Idealny użytkownik tego modelu to człowiek zapracowany, korzystający z bardzo wielu lekkich aplikacji i programów o średnich wymaganiach naraz, a jednocześnie zainteresowany multimediami. Dla kogoś takiego ten dość drogi i prestiżowy laptop będzie idealny ze względu na superszybki dysk SSD, znakomitą jakość wykonania i mobilność. Ci, którzy potrzebują naprawdę ciężkiego sprzętu do obróbki grafiki powinni pomyśleć o HP ZBook 15 G2 lub 17 G2.