Cichy sojusznik w biznesie – Dell Latitude E5250

12,5-calowy laptop z biznesowej serii Dell Latitude 5000 wygląda jak miniaturka większych modeli fot. dell.com

12,5-calowy laptop z biznesowej serii Dell Latitude 5000 wygląda jak miniaturka większych modeli. Gdy go widzisz, pojawia Ci się w głowie pytanie. Czy jest tak dobry jak 14- i 15-calowe laptopy tego typu? Czy wszystkie podzespoły udało się skompresować w ultralekkiej obudowie?

Nie taka znowu miniaturka

Biorąc laptopa do ręki przekonasz się, że nie jest tak mały, jak sugeruje jego wyświetlacz. Waży prawie 1,7 kg, ma 23 mm grubości, a obudowa sprawia wrażenie jakby mieściła o cal większy wyświetlacz. Obudowa nie jest magnezowa, jak w większych modelach Della, ale nie ma wątpliwości, że jest solidnie wykonana i tradycyjnie elegancka. Wyspową klawiaturę należy uznać za przeciętną dla tej klasy laptopów. Trochę brakuje 3. portu USB. Dell Latitude E5250 wygląda dobrze, ale, by uzasadnić swój rozmiar, musi jeszcze wykazać się czymś innym.

Bierzemy się do pracy

Seria Latitude została stworzona do pracy i byłoby dużym nietaktem wobec użytkownika zaoferować mu laptopa o zbyt słabych możliwościach. Na szczęście, po uruchomieniu, szybko przestajemy pamiętać o lekkiej nadwadze. 8 GB RAM i szybki dysk SDD współdziałają z procesorem Intel Core i5-4310U, sprawiając, że model ten świetnie wypada w testach wydajności. Może posłużyć do wykonania bardziej skomplikowanych operacji i jednocześnie zachować ciszę. Być może jego największą zaletą jest właśnie to, że pod pełnym obciążeniem nie wydaje z siebie dźwięków powyżej 35 dB. Czy w takim razie się przegrzewa? Pod tym względem naprawdę zaskakuje. Mały, cichy laptop z dość mocnymi podzespołami powinien raczej parzyć, tymczasem można go spokojnie trzymać na kolanach. Na najwyższych obrotach rozgrzewa się do 40-45°C przy wylocie ciepłego powietrza (z tyłu) i jedynie do 30°C na pozostałej powierzchni. No dobrze, skoro ma sprawny system chłodzenia, jest cichy i wydajny, to musi być energożerny, prawda? Znów pudło. Laptop pozwala pracować 5,5 godziny na podstawowej baterii 38 Wh, a można go kupić z taką o pojemności 51 Wh.

Tylko do pracy

Niestety Dell E5250 nie jest laptopem multimedialnym. Ma dość słabą matrycę obsługującą rozdzielczość 1366 x 768. Ten jeden parametr nie byłby zły przy 12,5 cala, ale połączony jest z niskim rozświetleniem, nie najlepszym odwzorowaniem kolorów i zintegrowaną kartą graficzną. Esteci i gracza powinni poszukać innego modelu.

Co o nim myśleć?

Dell Latitude E5250 nie daje się zakwalifikować do standardowych klas laptopów. Jest jednym z najmniejszych urządzeń posiadających parametry pozwalające na rzetelną pracę. Długo pracuje na baterii, zapewnia bardzo dobrą wydajność, ale nie przegrzewa się, ani nie hałasuje. Jeśli ktoś lubi pracować przy 12,5-calowym ekranie, ten model będzie dla niego świetny. Nie sprawdza się natomiast jako zabawka. Brakuje w nim lepszej matrycy, by przyjemnie oglądało się na nim filmy. Można go więc traktować jako cichego sojusznika w biznesie.