Czy warto kupić markowego laptopa?

Kupując jakąkolwiek rzecz często zastanawiamy się, czy warto wydać więcej pieniędzy za markę, czy kupić tańszy odpowiednik bez znanego producenta. Z laptopami jest podobnie.

Za kupnem markowego komputera mobilnego przemawia przede wszystkim to, że wyszedł on w całości z taśmy dużego producenta, z którymi małe firmy nie mogą konkurować. Powinny być więc solidne i niezawodne. Jeżeli jednak coś się w nich zepsuje w okresie gwarancyjnym producent oferuje bezpłatną naprawę uszkodzonych części. Jednak za ten luksus każe sobie drogo płacić. Laptop jest urządzeniem nie pozwalającym na rozbudowę jego funkcji.

Oznacza to, że nasz drogi super nowy laptop za pół roku nie będzie już nowinką, nie będzie już najlepszy, ale nadal może nam jeszcze służyć przez wiele lat. Wciąż wychodzą nowe modele mobilnych komputerów, technologia nie stoi w miejscu, a kupując droższy sprzęt trudniej nam będzie go zmienić na nowszy model. Z tego wynika też szeroki rynek wtórny, gdzie ludzie sprzedają markowe laptopy po krótkim czasie użytkowania.

Chcą sobie po prostu sprawić lepszy sprzęt. A sprzedając laptopy w czasie trwania ich okresu gwarancyjnego zapewniają sobie szybsze znalezienie klienta. Jeżeli znajdziemy laptopa nie posiadającego znaczących śladów użytkowania, można się zastanowić, czy warto płacić ogromne sumy za nowy markowy sprzęt.

Zakup używanego sprzętu jest jednak obarczony większym ryzykiem wad ukrytych. W zależności od planowanego sposobu eksploatacji możemy zdecydować się na zakup sprzętu tańszej marki, który również spełni nasze oczekiwania. Najistotniejszym zagadnieniem przed zakupem sprzętu jest określenie sposobu jego użytkowania i na jego podstawie dokonanie wyboru pomiędzy drogim solidnie wykonanym sprzętem czy tańszym i mniej solidnym produktem bez znanej marki.