HP ZBook 15 G2 – bardzo mocna maszyna

Druga generacja 15-calowego ZBooka może być scharakteryzowana słowem dużo fot. hp.com

Ten laptop nigdy nie miał być lekki, ani cienki. Został zaprojektowany, by wycisnąć absolutnie wszystko, na co stać urządzenie o masie 3 kg. I trzeba przyznać, że ma imponujące osiągi. Druga generacja 15-calowego ZBooka może być scharakteryzowana słowem dużo. Dotyczy to zarówno kosztu, rozmiaru urządzenia, wyposażenia w złącza, rozdzielczości, jak i, przede wszystkim, osiągów.

Podzespoły

Stacja robocza dostępna jest z kilkoma różnymi procesorami, w tym bardzo dobrym Intel Core i7 4910 MQ. Wśród proponowanych kart graficznych są między innymi nVidia Quadro 2100M i AMD FirePro M5100. Bazową pamięć RAM, która składa się z 2 kości po 4 GB, można znacznie rozbudować, osiągając nawet do 32 GB. Wyniki testów wydajności budzą respekt. Zwłaszcza, kiedy w urządzeniu pojawi się dysk SSD, co nie jest oczywiste. Podstawowo proponowany jest bardzo wysokiej jakości HDD, który jednak nie może rywalizować z dyskami SSD.

Obraz

 

Wykorzystanie technologii DreamColor w połączeniu z rozdzielczością 3200 x 1800 daje fenomenalne możliwości graficzne, między innymi odwzorowuje paletę barw Adobe RGB w 95%. Jest to jedna z najlepszych matryc dostępnych w laptopach i niestety również dość droga. Użytkownicy, którzy nie planują wykorzystania laptopa do super zaawansowanej obróbki grafiki, mogą wybrać tańsze, oparte na technologii IPS (jakość QHD+) i również bardzo dobre wyświetlacze. Zachwyt obrazem wzmaga się gdy ten ostatni wprawimy w ruch. Mocne karty graficzne pozwalają cieszyć się wymagającymi grami i symulatorami, nawet tymi najnowszymi.

ZBook 15 G2 w działaniu

Po stacjach graficznych należy spodziewać się ogromnego poboru mocy, hałasu i nagrzanej obudowy. To niestety nie całkiem możliwe do uniknięcia skutki uboczne wtłoczenia bardzo mocnych podzespołów w ramy przenośnego urządzenia. ZBook 15 G2 nie jest wyjątkiem, ale zadbano w nim o to, by poziom emisji mieścił się w akceptowalnych dla użytkownika normach. Podobnie jak w pierwotnym modelu laptop jest dobrze wyposażony w złącza, może korzystać ze stacji dokującej, pozwala otworzyć się o 180° i działa ok. 4,5 godziny na baterii (72 Wh).

Ustawienia ultra

Te maszyny są drogie, nawet bardzo, ale warte każdej wydanej na nie złotówki. Optymalna konfiguracja (matryca DreamColor, dysk SSD, RAM rozbudowany do 16 GB) oznacza bardzo mocną i wciąż całkiem mobilną stację graficzną, w której nie sposób znaleźć oczywistej wady. Zalet za to jest dużo.