Lenovo B71-80 – laptop biurowy z 17,3-calową matrycą

B71 duży i sprawny fot. Lenovo.com

 

Lenovo B71-80 to duży laptop wyposażony w matrycę o przekątnej 17,3 cala. Z powodzeniem może on zastąpić komputer stacjonarny do pracy biurowej. Sprzęt zaprojektowany został do zadań podstawowych, ale użytkownicy znajdą nie tylko standardowe konfiguracje, lecz także wersje z mocniejszymi podzespołami, które umożliwią płynną pracę z bardziej wymagającym oprogramowaniem. Laptop dostępny jest z grafiką zintegrowaną Intel HD oraz kartą dedykowaną AMD Radeon.

Bogaty wybór konfiguracyjny

 

Cechą charakterystyczną laptopów Lenovo B71-80 jest możliwość doboru wielu różnych konfiguracji. Do pracy ze standardowymi aplikacjami biurowymi użytkownicy mogą wybrać ekonomiczną wersję z procesorem Intel Core i3. Gdy zależy nam na płynnym przechodzeniu pomiędzy kilkoma różnymi programami, warto rozważyć konfigurację z nieco mocniejszą jednostką Intel Core i5 (częstotliwość taktowania do 2,8 GHz). Dostępne są także notebooki Lenovo B71-80 z dwurdzeniowym procesorem Intel Core i7 o podstawowym taktowaniu 2,5 GHz (z funkcją Tubo Boost do 3,1 GHz), które zapewniają dużą moc potrzebną do obsługi bardziej zaawansowanych programów. Pamięć RAM można rozbudować do 16 GB – taka pojemność wystarczy do stabilnej pracy (nawet gdy otworzymy kilka aplikacji, system nie będzie się zawieszał).

Gdy zależy nam na większej mocy graficznej, możemy zdecydować się na konfigurację z kartą dedykowaną AMD Radeon.

 

Jaka matryca?

 

Mocną stroną Lenovo B71-80 jest duża, matowa matryca o przekątnej 17,3 cala, która sprawdzi się przede wszystkim w pracy stacjonarnej (komputer waży około 2,8 kg, a obudowa ma wysokość 28 mm). Konstruktorzy wykorzystali tutaj ekran w rozdzielczości HD+ (1600 x 900 pikseli), która nie zapewnia takiej ostrości obrazu, jak rozdzielczość Full HD, ale do pracy z firmowymi dokumentami jest zupełnie wystarczająca (laptop ten nie jest przecież stworzony do multimedialnej rozrywki ani do gier).

 

Biznesowa funkcjonalność

 

Lenovo B71-80 posiada 3 porty USB 3.0 i złącza VGA oraz HDMI. Użytkownicy znajdą tutaj także napęd optyczny DVD, który powinien ucieszyć użytkowników ceniących sobie tradycyjne rozwiązania. Minusem jest brak złącza stacji dokującej, które pozwoliłoby wygodnie podłączyć kilka urządzeń zewnętrznych i stworzyć funkcjonalne stanowisko pracy (bez niepotrzebnej plątaniny wielu kabli). Konstruktorzy nie przewidzieli także zaawansowanych zabezpieczeń danych charakterystycznych dla laptopów biznesowych z wyższej półki (czytnik linii papilarnych, czytnik Smart Card, moduł szyfrowania TPM).

Plusem Lenovo B71-80 jest wygodna klawiatura o wyspowej budowie. Duże, wyraźnie rozdzielone klawisze o doskonale wyważonym skoku ułatwiają szybkie pisanie i minimalizują problemy z literówkami. Wydzielony blok numeryczny powinien zaś ucieszyć osoby, które często pracują z danymi liczbowymi (arkusze kalkulacyjne itp.).

 

Czas pracy na baterii

 

Lenovo B71-80 wyposażony został w 4-komorowy akumulator Li-Ion, który pozwala na około 6 godzin pracy bez konieczności ładowania baterii. Czas pracy przedłuża także zastosowanie niskonapięciowych procesorów.