Lenovo ThinkPad E550 – wszechstronny laptop dla biznesu

Lenovo ThinkPad E550 to laptop z 15,6-calową matrycą dedykowany do użytku biurowego. Posiada on bogaty zestaw złączy, wygodną klawiaturę i duże możliwości doboru podzespołów. W droższych konfiguracjach, użytkownik znajdzie profesjonalną kartę graficzną ADM i niskonapięciowy procesor Intel Core i7.

 

Wymiary i obudowa

Lenovo ThinkPad E550 to laptop z 15,6-calową matrycą dedykowany do użytku biurowego fot. lenovo.com

Obudowa ThinkPad E550 ma 377 mm szerokości, 256 mm głębokości oraz 27 mm wysokości. Konstrukcja waży około 2,35 kg. Całość jest więc dość mobilna, ale komputer nie imponuje wymiarami na tle najnowszych notebooków, które mają około 2 cm wysokości.

Obudowę konstruktorzy wykonali z tworzywa ABS. Brakuje tutaj wzmocnień ze stopów metalu lub włókna węglowego. Tworzywa sztuczne są jednak dość trwałe, a pokrywa ekranu i jednostka zasadnicza wyginają się dopiero przy silniejszym nacisku. Plusem są doskonale spasowane zawiasy, które pozwalają podnieść laptop jedną ręką. Spasowanie elementów budzi mieszane uczucia – przy bliższym przyjrzeniu, widoczna jest niedokładność dopasowania.

Osprzęt i porty

Klawiatura ma oddzielny blok numeryczny, który ułatwia pracę z arkuszami liczbowymi. Klawisze są wyraźnie rozdzielone, a ich plusem jest długi skok i odpowiednia amortyzacja podczas pisania. Brakuje tutaj jednak podświetlenia, które ułatwiałoby pracę wieczorem.

Lenovo ThinkPad E550 wyposażony został w 2 porty USB w standardzie 3.0 oraz 1 port USB w starszym standardzie 2.0. Laptop posiada wyjścia sygnału video (analogowe i cyfrowe) – HDMI oraz VGA. Producent zadbał także o złącze stacji dokującej (pozwala ona uzyskać m.in. DisplayPort) oraz napęd optyczny DVD RW.

Notebook posiada czytnik linii papilarnych, który zabezpiecza dane przed niepowołanymi użytkownikami.

Jakie podzespoły?

W laptopach ThinkPad E550 wykorzystane zostały niskonapięciowe procesory z rodziny Broadwell. Użytkownicy mogą wybrać konfigurację z 2-rdzeniowymi jednostkami Intel Core i3, Intel Core i5 lub bardzo wydajną jednostką Intel Core i7, która zapewnia duży zapas mocy. Takie zróżnicowanie pozwala dobrać komputer spełniający indywidualne wymagania.

Za grafikę odpowiada układ zintegrowany z procesorem (Intel HD 5500). Użytkownicy mogą również wybrać wersję z wydajną kartą dedykowaną. Jest to układ AMD Radeon R7 M260, który sprawdzi się do przeglądania multimediów czy pracy z grafiką. Pamięć RAM można rozbudować do 16 gigabajtów.

ThinkPad E550 dostępny jest z klasycznym dyskiem HDD o pojemności 500 GB (istnieje możliwość jego rozbudowy) oraz szybkim dyskiem typu SSD.

Jakość obrazu

Ekran, o przekątnej 15,6 cala, dostępny jest w wersji matowej lub dotykowej. Użytkownicy mogą zdecydować się na matrycę w rozdzielczości HD lub Full HD. Jest to matryca typu TN, która niestety nie zapewnia wysokiej luminacji. Jej mankamentem są także wąskie kąty widzenia.