Lenovo ThinkPad X260 – ukryta rewelacja

Wśród lekkich ThinkPadów największe wrażenie robi model Lenovo ThinkPad X1 Carbon. W jego cieniu pozostaje natomiast inny, bardzo udany model, którego nowa generacja pojawiła się na targach CES w styczniu. Lenovo ThinkPad X260 zastępuje ThinkPada X250 i zgodnie z nazwą największą różnicą pomiędzy nimi jest użycie procesorów Intel Skylake.

Wśród lekkich ThinkPadów największe wrażenie robi model Lenovo ThinkPad X1 Carbon fot. lenovo.com

Mniejszy czy większy? Na pewno tańszy!

X260 jest bardzo kompaktowym i lekkim laptopem biznesowym o 12,5-calowym wyświetlaczu. Wcale nie waży jednak mniej od bardziej ekstrawaganckiego modelu X1 Carbon, jest również od niego nieco mniej smukły. Daje to wrażenie, że laptop z mniejszym ekranem i niższą rozdzielczością jest gabarytowo większy. Uznalibyśmy to za wadę i zgodzili się, że rekompensuje ją niższa o ok. 1000 zł cena niż w przypadku X1 Carbon, gdyby nie to, że ThinkPad X260 ma również nad modelem 13-calowym pewną przewagę.

Mimo że wygląda jak elegancka zabawka dająca się schować do torebki, może dysponować 16 GB RAM, procesorem Intel Core i7 szóstej generacji i pojemnym dyskiem SSD. Ponadto jest dobrze wyposażony w złącza zewnętrzne (aż 3 porty USB – rzadkość w tak małych modelach) i korzysta z podwójnej baterii w układzie PowerBridge. Po wyjęciu baterii zewnętrznej waży więc jeszcze mniej i wciąż działa kilka godzin bez dostępu do gniazdka, a z nią jest gotowy na kilkunastogodzinny maraton.

Więcej małych laptopów

Lenovo ThinkPad X260 jeszcze dobrze nie wszedł na rynek, ale już wiemy, że znajdzie wielu chętnych. W 2016 będzie to jeden z najwydajniejszych laptopów 12-calowych i godny rywal dla nowej generacji HP EliteBook 820. Bardzo lekkich i poręcznych laptopów jest oczywiście więcej. Wystarczy rzucić okiem na oferty Apple, Fujitsu czy Asus, by znaleźć laptopa o biznesowej wydajności, który waży około 1300 g.