Stać Cię na więcej – HP EliteBook Folio 1040 G1

HP EliteBook Folio 1040 G1 to cichy i wydajny laptop dla każdego fot. hp.com

Porównując ze sobą 2 laptopy, nawet należące do tej samej klasy, często mamy trudności z dokonaniem jednoznacznego wyboru. W zależności od badanego parametru urządzenia na przemian wysuwają się na prowadzenie. Dlaczego tak się dzieje bardzo dobrze wyjaśnia przykład HP EliteBook Folio 1040 G1.

Ogólna charakterystyka

Zdecydowanie jest to ultrabook i tylko z laptopami tej klasy warto go porównywać. Czternastocalowy wyświetlacz mieści się w ultracienkiej, 16 mm obudowie, a całe urządzenie waży 1,5 kg. Mówimy więc o laptopie bardzo poręcznym, spełniającym rygorystyczne wymagania użytkowników pod tym względem.

Dlaczego TAK?

Jakość wykonania obudowy zyskuje uznanie nawet bardzo wymagających osób. Nie zostają na niej widoczne odciski palców, z laptopem nie trzeba obchodzić się jak ze szklanym artefaktem, miejsce oparcia dłoni jest wygodne. Pod tym względem Folio nie ustępuje w żaden sposób konkurencji. Ma też możliwość pracy z wymagającymi aplikacjami. Wydajny procesor Intel Core i5 4200U (wydajność tego modelu do sprawdzenia tutaj) daje więcej mocy obliczeniowej niż potencjalnie lepszy i7 z Lenovo X1 Carbon, a ten drugi też z pewnością nie należy do powolnych. Wszystko to odbywa się w przyjemnej dla ucha ciszy. Laptop przeważnie jest zbyt cichy, by go usłyszeć. Na maksymalnym obciążeniu generuje znośne 33-35 dB i cały czas utrzymuje optymalną temperaturę. Czyli ma jeden z najlepszych układów chłodzenia w swojej klasie.

Dlaczego NIE?

Laptop ma też wady, które silnie kontrastują z zaznaczonymi zaletami. Matryca TN o rozdzielczości 1600 x 900, choć jest nieźle rozświetlona, to trudno ją uznać za cud współczesnej inżynierii. W tak wysokiej klasy laptopie przydałby się lepszy wyświetlacz. I więcej portów. Brak 3 gniazda USB i gniazda HDMI utrudnia podłączenie zewnętrznego monitora. Odpadają więc gry, filmy w najlepszej jakości i możliwość obróbki materiałów graficznych.

Czy HP stać na więcej?

Model HP EliteBook Folio 1040 G1 jest bardzo nierówny. Wydaje się, że producenta stać na więcej. Szczególnie jeżeli chodzi o zapewnienie lepszych doznań estetycznych związanych z ekranem. Ambiwalentne wrażenia mijają jednak, gdy uświadomimy sobie, że laptop powstał dla wąskiej grupy użytkowników. Tych, którzy urządzenie wykorzystują tylko do pracy, a jednocześnie muszą się z nim przemieszczać. Wtedy cichy, wydajny, dobrze pracujący na baterii, chłodny i lekki laptop jest po prostu idealny.